Zwyczajna wojna, zwyczajni ludzie

9 Views Comment Off

Wiele gier przedstawia wojny. Ale w przeważającej większości z nich gracz bierze w nich udział. Może być bohaterem decydującym o jej przebiegu, dowódcą kierującym ruchami wojsk, czy też szeregowym żołnierzem. W każdym z tych wypadków jest uczestnikiem danego konfliktu. A co z cywilami? Ci zazwyczaj są w grach nieobecni. Jednak zwróciło na nich uwagę polskie studio 11 bit studios i stworzyło grę This War of Mine, w której kieruje się zwykłym człowiekiem znajdującym się w samym środku wojennego piekła.
Gra jest zainspirowana konfliktem jaki wstrząsnął Bałkanami w pierwszej połowie lat 90. To była naprawdę okrutna wojna, której apogeum była masakra w Srebrenicy. W takich realiach gracz staje na czele grupki cywili. Jedynym celem tej gry jest przeżycie. Ale nie jest to łatwe. Wokół szaleje wojna, a brakuje wszystkiego – jedzenia, ciepłych koców, broni. Niekiedy trzeba podjąć dramatyczną decyzję i kogoś poświęcić. To nie jest miła i wesołą gra, wprost przeciwnie.
Ale może mieć walor edukacyjny, być może ci którzy po nią sięgną zrozumieją, że wojna to nie jest tylko starcie tamtych z naszymi. To jest także dramat ludzi, którzy zostali w nią wciągnięci wbrew własnej woli. Już choćby z tego powodu warto zapoznać się z tą pozycją.

In : Artykuły

About the author

Related Articles

Archiwa